جوابیه شهریار در مورد ترانه ی هیشکی مثل تو نبود و این پست:

 

Doooste aziz yek donya tashakkor az lotf o

 

mohebbatet.....Be blog ham raftam va sar zadam....Besyar

 

khoob bood.....Allbateh kare Hichky mesle to nabood ba

 

tahyieyh emtiaze oon ejra shod....ba sepas

 

Shahryar

---------------------------------------------------------------

درآلبوم دوم شهریار(پرسه)، او ترانه ای اجرا کرده است با دو سبک متفاوت.این ترانه که "هیچکی مثل تو نبود"نام دارد، تنها ترانه ایست که در بین ترانه های شهریاربه دو صورت خوانده شده است.

اما بپردازیم به فلسفه ی پیدایش این ترانه و اینکه چگونه  تفکر ساخت این ترانه درذهن ترانه سرا نقش بسته است.همونطوری که میدونین ترانه سرای این اثر زیبا کسی نیست جز"ایرج جنتی عطایی".شخصی که به جرات می توان گفت بهترین ترانه سرای دوران معاصر است و ترانه های زیادی را برای بسیاری از از خوانندگان سروده ارائه کرده است.از جمله برای داریوش،ابی،عارف،گوگوش و......

وی علاوه بر سرودن شعر وترانه به فیلم نامه ها و نمایشنامه های متعدد وزیبایی نوشته است که شهرت جهانی پیدا کرده اندو در نوع خود جزو بهترین ها می باشند.که شاید مشهورترین آنها فیلم نامه ای باشد که برای فیلم سینمایی اجازه اقامت نوشته است که در تلویزیونهای متعددی نشان داده شده است.

برای دیدن پروفایل کامل ایرج جنتطی عطایی اینجا کلیک کنید.

این هم یک عکس از این ترانه سرای شهیر

 

ایرج تا قبل از درگذشت مرحوم بابک بیات ،آهنگساز فقید کشورمان ،رابطه ی نزدیکی با او داشت و بسیاری از ترانه های او توسط آهنگهای این مرحوم به آثاری ماندگار در عرصه ی موسیقی وهنر ایرانی تبدیل شده است.مرحوم بابک بیات درباره ی این ترانه سرای توانا چنین گفته است:"جنتی عطایی ،دوست خوب من است وشعرش را نیز چون خودش دوست می دارم"(برگرفته ی از مقاله ی آقای علی شیرازی در مورد در گذشت بابک بیات چاپ شده در روزنامه ی جام جم30دیماه 1385).

اما ایرج جنتی عطایی علاقه ی خاصی به داریوش اقبالی داشته ودارد.وبیشتر ترانه های او را داریوش خوانده واجرا کرده است.به خاطر همین علاقه است که ایرج ترانه "هیچکی مثل تونبود" را بخاطر داریوش و در وصف داریوش سروده است.

ایرج دردو بیت اول این ترانه به وصف صدای داریوش می پردازد و صدای او را بغض در گلو خفه شده ی مردم دنیا می داند.که به همه موجودات جانی دوباره می بخشد.او سپس به این اشاره می کند که کسی در دنیا مثل داریوش وجود ندارد  که باورش باعث شده است که او به این درجه از موفقیت برسد.او سپس سادگی داریوش را به بوی گل اطلسی تشبیه می کند که واقعا تشبیه بسیار زیبایی است.او غرور داریوش را به کوه تشبیه می کند که همچون کوه پرغرور و استوار است.مهربانی او را مثال زدنی می داند.سپس به رفتن داریوش و استواری و استقامت او در دیار غربت اشاره می کند.و در آخر هم همه ی ترانه ها و شعرهایش را به این بزرگ مرد موسیقی ایران تقدیم می کند.

این شعر یکی از مفهمومی ترین و معنایی ترین شعرهای دوران معاصر است که شاید هیچ تحلیل کننده ای به جز خود ایرج نتواند این شعررا نقد کند و معنی  بیت ها را دریابد.

برای دیدن متن کامل ترانه اینجا کلیک کنید

"داریوش که یکی از اسطوره های موسیقی ایرانی است در25 بهمن ماه سال 1329 به دنیا آمده است و توسط فردی به نام "حسن خیاط باشی" از تلویزیون ایران به مردم معرفی شده است و با ترانه "به من نگو دوست دارم" تبدیل به یک چهره ی معروف و محبوب شده است."ترانه های او حاصل اشعار و موسیقی انسانهایی وارسته چون شاملو،نادرپور،جنتی عطایی،قنبری و ....است"(منبع:ایران ترانه)

او علاوه بر خوانندگی،قبل از انقلاب به کار بازیگری نیز مشغول بوده است و در دو فیلم"یاران" و "فریاد زیر آب" بازی کرده است.

منبع : داریوش اقبالی دات کام

 

اما اجرای این ترانه توسط شهریار:شهریار در بیشتر مصاحبه هایی که کرده است ازداریوش اقبالی و فریدون فروغی به عنوان الگوهای خود یاد کرده است و همواره سعی کرده است سبکی نسبتا مشابه به سبک آنها ارائه دهد.و به خاطر همین علاقه بوده است که شهریار این ترانه از ایرج را اجرا و البته بهتر بگوییم که بازخوانی کرده است!!

بله،بازخوانی.این ترانه در اصل یکی از کارهای خانم فائقه ی آتشین(گوگوش) است.ترانه ای که قبل از انقلاب در آلبوم "مسبب" که تنها کاردو نفره ی داریوش و گوگوش است،عرضه ومنتشر شده است.آهنگساز این ترانه ی اجرا شده توسط گوگوش،مرحوم بابک بیات(وفات. 8آذر1385) و تنظیم کننده ی آن شخصی است به نام "واروژان"(وفات.1356)، از تنظیم کننده های توانای قبل از انقلاب است.

این ترانه را با صدای گوگوش ازاینجا دریافت کنید

اما همانطور که در ابتدا اشاره کردیم شهریار این ترانه را به دو سبک ارائه کرده است.یک بار با یک سبک آرام و ملایم و بار دیگر با سبکی متحرک و ترنس.

در واقع آهنگ با سبک ملایم ،همان آهنگ مرحوم بیات برای گوگوش است که واقعا آهنگ زیبا و دلنشینی است که ملودی زیبایی را در خود نهفته دارد.

تنظیم این آهنگ را روما کانیان بر عهده داشته است که سعی کرده است آهنگ مرحوم بیات را به شکلی امروزی در بیاورد.

اما آهنگی که با سبک ترنس و متحرک برای این ترانه توسط شهریار ارائه داده شده است ،ریمیکسی است از آهنگ اصلی که به قول یکی از دوستان هیچ گاه دلیل اینکه خوانندگان به رمیکس روی آوردند، را درک نکرده و نفهمیدم.البته دیگر این کار رمیکس در آلبوم ناجی تکرار نشد(گرچه در این آلبوم فقط ترانه "با تو" و"سرباز عشق" قابلیت رمیکس کردن را داشت!!!)وخوشبختانه در آلبوم سراب هم این کار صورت نگرفته است.

لازم به ذکر است که یک بیت از این ترانه توسط شهریار خوانده نمی شود:

"هیشکی مثل تو نبود، ساده مثل بوی پاک اطلسی

یا بلوغ یه صدا،میون دغدغه ی دلواپسی"

البته زمانیکه این ترانه توسط شهریار اجرا شد، برخی از طرفداران ایرج جنتی عطایی انتقاداتی بر او وارد کردند که شهریار بدون اجازه ی ترانه سرا این اثر را خوانده است که در اخلاق حرفه ای کار پسندیده ای نیست.البته در سایت رسمی جنتی عطایی نیز نامی از شهریار در بخش آثار اجرا شده برده نشده است که بهتر بود این کار با اجازه ی ترانه سرا انجام می گرفت.

بهر حال نفس اجرای این ترانه توسط شهریار،بیشتر علاقه ای است که شهریار به داریوش دارد .همچنانکه علاقه ی خود را به فریدون فروغی با بازخوانی ترانه ی نیاز نشان داده بود!!!

بهر حال کار بازخوانی هر چقدر هم زیبا اجرا شود،باز هم مورد توجه قرار نمی گیرد و همیشه انتقاداتی با خود به همراه دارد.بهتر بود که شهریار علاقه ی خود به داریوش را با شعر نو و بدیعتری نشان می داد.

و در پایان شعرزیبای "چکاوک" "ایرج جنتی عطایی"را که توسط "داریوش اقبالی"در آلبوم "راه من"ارائه شده است ، تقدیم به همه ی شما عزیزان می کنم:

 

"کـجــاي ايـن جــنـگـل شــب پنهون مي شي خورشيدکم
پشـت کدوم ســد ســکـوت پـر مـي کــشــي چــکـاوکم

چرا بـه من شک مي کنی مـن کـه مـنـــم بـرای تــو
لبـریـزم از عـشــق تــو وسـرشــارم از هــوای تــو

دسـت کدوم غزل بـدم نـبــض دل عـاشـقـمـو
پشت کدوم بهانه بازپنهون کنم هق هقـمو


سفر نکن خورشیدکم ترک نکن منو نرو

نبودنت مرگه منه راهییه این سفر نشو

نزار که عشق من وتواینجا به آخر برسه
بری تو و مرگ من
از
رفتن تو سر برسه

نـوازشــم کــن و بـبـیــن عشق می ریزه از صدام
صدام کــن و ببـین که بازغنچه می دن تـرانه هام

اگر چه من به چـشـم توکمـم، قـدیمی ام گمـم
آتشـفشـان عـشـقـمـو دریـــای پــر تـلاطــمــم

گـریه نمی کنم نـــرو،آه نمی کـشـم بشین
حرف نمی زنـم بمـون بغض نمی کنم ببیـن

 

 

 

 

برای شرکت در نظرسنجی شبکه جهانی تپش و

 

رای دادن به شهریار اینجا کلیک کنید

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم فروردین ۱۳۸۷ساعت 21:17  توسط پیام  |